SERİ GİRİŞİMCİLER VE PARALEL GİRİŞİMCİLER
GİRİŞİMCİLİK

SERİ GİRİŞİMCİLER VE PARALEL GİRİŞİMCİLER

“Çıkış stratejin nedir?” diye girişimciye sorulur. Hayatının sonuna kadar aynı iş yapmayı düşünmüyorsun öyle değil mi?

Sen KOBİ değilsin “Girişimci”sin!

Seri Girişimci:
Fikrini al büyüme aşamasına getir büyütme noktasında büyük abilerine teslim et başka projelere geç…

Projesini satan girişimci bir tabi boş durmaz yeni bir girişim başlatır.

Bu tür girişimcilere “Seri Girişimci” adı takılmış.

Silikon Vadisine has farklı bir girişimci türüdür bu ortaya çıkan… Şirketinin büyüme noktasına getirip, yatırımcılara satıp ardından yeni bir projeye başlayan ve geliştiren Seri Girişimci. Daha projeye başlamadan çıkış hesabı yapan bir girişimcinin bağlılık ve risk algısı hangi düzeydedir? Ayrı bir yazı konusu.

Paralel Girişimci:
Türkiye`de daha bize has bir girişimci alt kültürü oluşmakta: Paralel Girişimci. Verdiğim örnekler hiçbir gerçek kişiyi temsil etmemektedir ancak hepimizin biraz kıyısında suçlu olduğu bir davranış şeklidir.

Geliştirdiği projenin yanısıra bir fikri daha vardır ve aynı zamanda başka bir projeye ortaktır ve freelance iş yapmaktadır.

Asıl ulaşmak istediği proje için kaynağı yoktur bu yüzden başka proje yapmaktadır bir yandan arkadaşının projesine danışmanlık vermektedir.

Bize göre bu kadar farklı alanda çalışma ve emek ortak bir hedefe ulaşmak için gerçekleşiyorsa stratejiktir ve bütün pullarınızı (paranız ve vaktiniz) birbirine yakın alanlara koymalısınız.

Amaç MMORPG geliştirmekse mikro oyunlar geliştirip satmak, oyun klüpleri için gerekirse websitesi yapmak, masaüstü oyun turnuvaları düzenlemek mantıklıdır. Aynı stratejiye yöneliktir…

Üniversite tez konusu olarak yenilenebilir enerji politikaları üzerine gerçekleştirip, spor salonlarına yazılım geliştiren bir şirket kurup. e-ticaret sitesine ortak olmak ve bir danışmanlık firmasında staja başlamak ise stratejik değildir… Hatta bir plan bile değildir…

Bu durum pullarınız birden fazla alana dağıttığınızı ve aslında hangi alanda gerçekten iyi olduğunuzu bilmediğinizi gösterir. Kısacası hiçbir projeye ve kendinize tam güvenmediğinizi göstergesidir…

Odağınızı ve yeteneklerini istediğiniz alana yöneltin ve alandan çıkmadan ister engelleri paralel girişimlerinizle aşın, ister seri girişimlerinizle büyüyün. Ancak ‘ortak strateji’ye göre çalışın, hedefinizden şaşmayın.

Ve herşeyden önemlisi yeter ki kendinize dürüst olun ve bir amacınız olsun…

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”