KİLİT KAYNAKLAR, KİLİT AKTİVİTELER
GİRİŞİMCİLİK

KİLİT KAYNAKLAR, KİLİT AKTİVİTELER

Startup Weekend İzmir öncesi, şirketinize ait kilit kaynakların ve kilit aktivitelerin neler olabileceğini tanımlayarak başlayalım ki etkinlikte önünüze gelen dokümanları doldururken işiniz kolay olsun! Jüriyi daha kolay ikna edin!

Kilit kaynaklar sizin iş planınızın oluşmasında önemli rol oynayan, şirketinizin sahip olacağı kilit değerlerdir. Birkaç örnek vererek anlamanızı kolaylaştıralım.
Şirketinizin başlangıç sermayesini nasıl sağlayacağınızı düşündünüz mü? Bu soruya vereceğiniz olası cevaplar sizin finansal kaynaklarınız olacaktır. Bankalardan kredi almak,  Yatırımcıların karşısına çıkmak, bunlar örnek gösterilebilir. Ancak web tabanlı bir uygulama yada normal bir uygulama yapacak olursanız size altta sıralayacaklarım daha ulaşılabilir kaynaklar olabilir.
1.    Eş Dost Sermayesi
2.    Aile Sermayesi
3.    Hatta kendi sermayeniz kendi biriktirdikleriniz bile üretim kısmında yeterli olabilir.
4.    Küçük çapta yatırım yapabilecek olan Melek yatırımcılar

Web tabanlı bir uygulama yaratmak sizin için kodalama aşamasında masraflı olmayacaktır, ancak üretilen ürünün müşteri hizmetlerini sağlamakta tek başınıza sıkıntı çekebilirsiniz. O zamanda aşağıda belirteceğim kanallar size yol gösterebilir.
1.    Devlet Desteği(Teknogirişim Desteği, KosGeb Desteği )
2.    Risk Sermayesi Yatırımcıları (GBA)
Şirketinizin için fiziksel Kaynaklar da en az finansal kaynaklar kadar önemli olacaktır. Eğer varsa üretim hattınızı nereye kuracaksınız? Veya işinizi sürdürebilmek için çeşitli ulaşım araçlarından faydalacak mısınız? Çalışma ofisiniz nerede olacak?  Bu sorularınızın cevabı da sizin fiziksel kaynaklarınızdan bir kaçı olacaktır. Örneğin bir uygulama hazırlıyorsunuz ve bazı noktalarda yardım almanız gereken çıkmazlar olacaktır, o noktada sizin gibi yazılım mühendislerine yakın olmanız ve gerektiği zaman yardım alabilmeniz size zaman kazandıracaktır. Unutmayın vakit nakittir!=) Ofisinizin nerde olduğu bile sizin açınızdan kritik bir önem taşır. Yatırımcılara ve sizin gibi yazılımcılara yakın olmanız sizin için faydalı olacaktır.
Belki de bir donanım üreticisisiniz, işte o zaman eğer parça tedarikçileriniz varsa onlara yakın olmak sizin maaliyetinizi düşürebilir. Uzun vadede akıllıca kurguladığınız stratejiler size hem zaman, hem para kazancı olarak geri dönecektir.
Kilit aktiviteler içinde vaka üzerinden yola çıkalım. Sizin şirketinizin kilit aktiviteleri uzun solukta şirketinizin devamlılığını sürdürebilmek için yapmanız gereken aktiviteler olacaktır. www.telefonkılıfım.com sitesiyle müşterinin karşısına çıkan Kabuk markasını incelemek sizin için faydalı olacağını düşündüm.  www.telefonkılıfım.com  müşterilerine kişisel telefon kılıfı tasarlama imkanı sağlayan bir platformdur. Müşteriler siteye girip kendi istedikleri resimleri düzenleyerek telefon kılıfının siparişini verirler. Birkaç gün içerisinde www.telefonkılıfım.com müşterilerine kendilerine özel hazırlanmış telefon kılıflarını kargo aracılığı ile iletir.
Bu vakada www.telefonkılıfım.com ‘ un ana aktiviteleri şunlardır:
1.    Üzerine resim basılmaya musait telefon kılıflarını temin etmek.
2.    Müşterilerine kişisel telefon kılıfı tasarlayabilecekleri bir platform sunmak.
3.    Müşterilerden gelen inputlarla onlara özel telefon kılıfını oluşturmak.
4.    Kişiye özel hale getirilen telefon kılıflarını müşterilerine geri teslim etmektir.
Sizin yapmanız gereken iş modelinizin ilerlemesi için gereken kilit noktaları belirlemek ve onları yerine getirmektir. Yukarıdaki örnekte kilit aktivetelerden herhangi biri kalkar ve alternatif bir çözümle gelinmesse www.telefonkılıfım.com çalışan bir iş modeli olmaktan çıkacaktır.
Sonuç olarak her bir ürünün çok bilinmiyenli bir denklem olduğunu kabul ederek mümkün olduğunca bilinmeyenleri bularak denklemi çözmek olacaktır. Bu bilinmeyenler ne kadar çok olursa iş planınız o kadar sallantıda olacaktır. Şu ana kadar paylaştığımız yazılar sizlere umarız bilinmeyenlerinizi belirlemenizde yardımcı olmuştur.

Görüşmek üzere!

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”