GİRİŞİMCİLİKLE GÜZEL GÜNLER YAKIN
GİRİŞİMCİLİK

GİRİŞİMCİLİKLE GÜZEL GÜNLER YAKIN

Yapmayı, üretmeyi seven insanlarla çalışmayı seviyoruz. Başarı sağlayanları alkışladık, başarısız olanları da asla suçlamadık. Kendini geliştiren, kendi hatalarını görenlerin, hedefini kaybetmezse başarılı olacağına inanıyoruz. Biz de tıpkı girişimciler gibi ilk günden beri hayallerimizi gerçekleştirmeyi ardından daha büyük hayallerin peşinden koşmayı seviyoruz.

İlk kurulduğumuz zamanlardan beri Ankara çok değişti. Eskiden teknoparkta kahve saati organize eden insanlar birbirlerini tanısın derken artık teknoloji geliştirme merkezleri girişimciler eğitmek için ABD`den köklü TTO programlarını Türkiye`ye getirir oldu. Eskiden yan ofiste tabela asarken selamlaştığımız arkadaşlarımız teknopark ile anlaşıp kendi biyoteknoloji laboratuarını kurar oldu.

Bunlar hep gurur verici ve bizi çok mutlu eden güzel gelişmeler… Kutuplaşmanın, düşmanlıkların, çaresizliğin ve bilgisizliğin çöl sıcakları gibi bizi bunalttığı ve baskıladığı bir dönem. Bu dönemin arkasında saklı ve derin güzel yaz ve bahar günleri var… Ekim ayında TÜBİTAK tarafından desteklenecek BİGG programındaki girişimciler için Ankara başta olmak üzere toplam 14 farklı ilde olacağız.

Bu kapsamda içinde yer alacağımız ilk projede uzun süredir uzak kaldığımız ve ilk kurulduğumuz yere, Bilkent Cyberpark’a geri dönüyoruz! Cyberpark M.A.R.K.A Programı kapsamında eğitim ve mentorluk süreçlerinde rol alacağız. diye devam eder. BİGG programıkapsamında Cyberpark programına dahil olan girişimcilere temelde eski adıyla TÜBİTAK 1512 Teknogirişim yeni adıyla BİGG programında başarılı olmalarını ve uzun vadede başarılı işler kurmalarına yardımcı olacağız, onlarla 3 hafta boyunca birebir mentorluk ve eğitim seansları gerçekleştireceğiz. Bizi kurulduğumuz ve bu işe başladığımız noktaya geri çağıran ailemiz Bilkent Cyberpark yönetimine çok teşekkür ederiz. Siz de Bilkent Cyberpark olanaklarıyla BİGG programına hazırlanmak için hemen başvurun!

Bu dönem BİGG  programı kapsamında ayrıca çok büyük bir hayali daha  gerçekleştirmiş olmanın heyecanı içerisindeyiz. Yola çıktığımız ilk günden sonra Anadolu’nu çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenledikçe, Viveka ailesi olarak her etkinlik sonrası söylediğimiz birşey var; “Girişimcilik İstanbul’dan ibaret değil ve Anadolu’da desteklenmeyi bekleyen çok değerli girişimci adayları var. Biz onlara ulaşmak için çalışacağız!”

Bu kapsamda bildiğiniz gibi 2 senedir Startup Weekend kapsamında bir çok ilde etkinlikler düzenledik, kimi zamanda o illerdeki Teknoparklar ve yerel paydaşlarla eğitimler, iş fikri yarışmaları ve paneller gerçekleştirdik. Eskişehir, Samsun, Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara, Amasya, Çorum’da eğitimler, paneller, hackathonlar ve çeşitli etkinlikler düzenledik. Etkinliklerimize katılanlar ve  bizimle tanışanlar bizim takımlarla oturup sabahlamayı ve beraber üretmeyi ne kadar çok sevdiğimizi bilirler. İş fikirlerini nasıl evrildiğini gördüğümüzde aklımızda şu düşünce daha da güçlenmeye başladı: “Anadolu`nun her yerine yenilikçi ürünler üretmeye heveslenen insanlar var. Teknoloji erişimi onların bu üretime katılmasına olanak sağlıyor bizim onları hareketlendirmemiz ve heyecanlandırmamız gerekiyor. Girişimciliği Anadolu’ya yaymalıyız!”

TOBB ETÜ ve TEPAV  ile kurduğumuz GARAJ Girişimcilik merkezinin daha büyük adımını atıyor ve BİGG GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi ile TÜBİTAK  BiGG Programı  kapsamında uzun vadede tüm Anadoluyu kapsayacak bir hızlandırıcı programını başlatıyoruz. Amacımız Anadolu`da ulaşabildiğimiz kadar çokilde teknoloji konusunda ürün geliştirmeye heveslenen girişimcilere yol açmak ve onların desteklenmesini sağlayarak hayallerini gerçekleştirmeye bir nebze olsa katkıda bulunmak. Bu hayalimizde de en az bizim kadar heyecanlı ortaklarla yola çıktığımız için kendimizi çok şanslı hissediyoruz! TOBB ETÜ bünyesinde kurulan TOBB-ETÜ TTO ve TEPAV’ın yaygın deneyimi, iş ağlarına olan bağlantısı ve maddi manevi her türlü desteği olmadan bu çapta bir projeye girişmek gerçekten çok zordu. BİGG GARAJ Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 14 ilde gerçekleşecek tanıtım etkinlikleri, eğitim ve mentorluk seansları hakkında bilgi almak için hemen web sitemizi ziyaret edebilir ve program başvurabilirsiniz.

Biz bu iki büyük projenin parçası olmaktan, ailemiz olarak gördüğümüz Bilkent Cyberpark, TOBB-ETÜ ve TEPAV ile girişimciliği İstanbul dışında kalan illerde güçlendirerek yaymaktan çok mutluyuz ve tüm projeler için çok heyecanlıyız! Tüm paydaşlarımıza ve bizi bu zamana kadar destekleyen tüm dostlarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz!

Son olarak mentor eğitimi konusunda Smarts United ve MDA Teknoloji ile işbirliklerimiz kapsamında 2 farklı proje ile TÜBİTAK desteği ile mentor eğitimlerinde yer alacağız. Bu  “mentorluk” da neyin nesi diyenler olabilir. Kazandığı iş tecrübesini, bilgisini ve ve tanıdığı çevreyi yeni kurulmuş bir startup`ın başarısı için ulaştıran kişi için mentor tanımı kullanılıyor. Smarts United ve MDA Teknoloji ile yürütüceğimiz 2 farklı proje ile onları start-up dünyası konusunda bilgilendirip, girişimciler için yeni kaynaklar ve bağlantı noktaları kurmayı amaçlıyoruz.

Girişimcilikle çatışmaların, düşmanlıkların, çaresizliğin, bilgisizliğin azaldığı ve eşitliğin öne çıktığı günlerin daha da yakın olması için ilk günkü heyecan, bugünkü bilgimiz ve yarın edineceğimiz tecrübe ve sonsuz inançla daha da çok çalışacağız!

 Viveka Ailesi

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”