ANKARA'YI SEVMEK İÇİN TEKNOGİRİŞİMCİNİN GÖZÜNDEN 10 MADDE
GİRİŞİMCİLİK

ANKARA'YI SEVMEK İÇİN TEKNOGİRİŞİMCİNİN GÖZÜNDEN 10 MADDE

Neden başarılı olduğunu düşündüğünüz her Ankara firmasına: “Siz aslında İstanbula taşınmanız lazım” diyorsunuz?

Acaba Silikon Vadisi firmalarına gidip “Sizi aslında finansın merkezi New York`a taşımak lazım” diyorlar mı? “Palo Alto güzel ağaçlık ama burada yeterince sanayi yok” diyorlar mı?

Biz Viveka olarak Ankara`da olmaktan çok memnunuz.Bir yere gidersek de Ankara’yı bırakmadan gideriz, bir orda bir burda olur ve orası da öncelikle İstanbul değil İzmir olur:)

Peki, bizi Ankara’ya bu kadar bağlayan ne?

Oturduk bir Perşembe sabahı Ankara`da bulunmak için aklımıza gelen 10 maddeyi sıraladık.

İşte bizce Ankara`yı girişimcilerin tercih etmesi için 10 neden:

1-) ODTÜ, Hacettepe, Bilkent, Ankara ve Gazi Üniversitesi, hepsi Ankara’da olması ve yoğun saatler dışında hepsi birbirine 40 dakika uzaklıkta bulunması. ODTÜ, Bilkent, Hacettepe`nin bulunduğu bölgelede ise üniversite kampüsleri 20`şer dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Ankara`da günlük toplantılarınızı bitirdikten sonra hala ofisinize dönüp çalışacak kadar vaktiniz olabiliyor.

2-) Bilkent Üniversitesi’nde iki tane nanoteknoloji merkezi bulunması.Türkiye`de ilk kurulan partikül hızlandırıcının Ankara Üniversitesi tarafından kurulması.(http://hte.ankara.edu.tr/) Ankara Üniversitesinde 2001 yılından beri faaliyet gösteren bir biyoteknoloji enstitüsü bulunması. ODTÜ`de 100′ün üstünde laboratuvar bulunması. Merak edenler için liste: “http://www.metutech.metu.edu.tr/cms/index.php?Lang=TR&Bid=12&Bbid=2“. Ankara`da ileri teknoloji konusunda şirket kurmak isteyen şirketler için her türlü altyapı mevcut. TOBB ETÜ üniversitesinde girişimcilik çalışmalarını yaygınlaştırmak için bir Girişimcilik Enstitüsü bulunuyor. Ayrıca TOBB-ETU Teknoloji Merkezi için dünyanın en büyük su türbini test laboratuvarı TOBB ETÜ içinde kurulu. GARAJ programıyla beraber inkübasyon hizmeti de vermeye başladı.

3-) Türk Patent Enstitüsü’nün , TÜBİTAK gibi ileri teknolojileri destekleyen bir kurumun, OSTİM gibi organize üretim kümelerinin aynı şehirde bulunması. En basit sorularınızı özel şirket aracı olmadan bizzat sorup öğrenebilirsiniz.

4-) Genel sanının aksine internet alanında da başarılı yabancı yatırımlara imza atan şirketlerin varlığı. Örneğin Intel Capital’in, Nokta Internet Grubuna 2,500,000 milyon dolar yatırım yapması. Bir çok Ankaralı firma “sektör” İstanbul`da olsa bile Ankara`da kalmayı tercih ediyor.Ankara çıkışlı Onedio.com`a Revo Yatırım`dan 1.2 milyon TL yatırım aldı. Görüntü İşleme firması Infodif Aslanoba Capital`dan yatırım aldı.

5-) ODTÜ`de 1991 yılında beri faaliyette olan bir kuluçka merkezinin ve son zamanlarda Türkiye`de tek oyun sektörü için özelleşen bir önkuluçka merkezinin varlığı. 2004 yılında kurulan Taleworks şirketinin Mount and Blade adlı oyunun 1 milyon üzerinde satış yapması. Ankara oyun geliştirmek için çok uygun bir çalışma ortamına ve yetenek havuzuna sahip.

Ayrıca ODTÜ içinde GİMER Girişimci Araştırma ve Uygulama Merkezi atlamayalım. Girişimci panelleri ve Speed Networking etkinlikleri ile ünlü olan merkez Ankara`yı epey hareketlendirmiş durumda.

Yine ODTÜ çıkışlı Connection Raiser da yine girişimciler için bir buluşma noktası.

6-) Bilkent Genç Girişimciler Kulübü Startup Zirvesi, Bilkent MT Campus12, ODTÜ Altın Anahtar, TÜTEV vb. çok başarılı bir çok etkinliğin girişimci adaylarına şirketlerini tanıtmak ve yatırımcı bulmak için fırsat yaratması.

7-) Girişimcilik yarışması furyası başlamadan çok önce 2005 yılından beri gerçekleşen ODTÜ Teknokent’in düzenlediği, Elginkan Vakfı’nın desteklediği Yeni Fikirler ve Yeni İşler yarışması.

Hacettepe Teknoloji Transfer Ofisinin 150 proje hayata geçirmiş olması. Bazı örnekler: “http://www.hacettepettm.com/icerikler.php?id=101” ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisinin 2011 yılında 89 akademik projeyi desteklemiş olması.Ankaralı akademisyenler çalıştıkları tez konularının genel kanının aksine ticarileştirme konusunda çekinmemektedir.

9-) Ankaralılar için “Bootstrap” bir Bilgisayar terimidir. Çoğu şirketlerini ailelerinin evlerinde, kapıcı dairesinde, eski depoda, abisinin ofisinde, TOKİ dairesinde kurarlar. “Bootstrap” yapmak isteyen İstanbullu şirketler Bebek ofisinden Ankara`ya taşınıp yaşam masraflarından tasarruf edebilirler. “Buzz” kelimelerden ve “buzz” dünyadan uzak huzurla çalışabilirler.

10-) 100 tane erken aşama teknoloji girişiminin katıldığı daha benzeri görülmemiş Yenilikçi Proje Pazarı’nın ilk kez Ankara’da yapılmış olması ve ilk hızlandırıcı merkezi demo gününün yine Ankara’da yapılması…
Ankara`nın eksiklerinin de farkındayız. Örneğin:

1-)Girişimcilik alanında çalışan bir butik üniversite veya üniversite programı eksik. Teknoloji Girişimcileri şirket yönetimi konusunda geliştiren bir MBA programı eksik.

2-)Ankara`da bulunan teknoloji firmalarının çalışmalarını ulusal ve uluslararası olarak tanıtan bir yayın organı eksikliği.

3-)Ankara`da ofisi olan donanımlı ve uluslararası bağlantıları olan bir risk sermayesi şirketi eksikliği.

4-)Yabancı teknoloji firmalarının MENA(Ortadoğu Kuzey Afrika) ofislerini açabilecekleri bir serbest teknoloji bölgesi.

Herşey bir yana Ankara firmaları olarak biz İstanbul`un farkını anlıyoruz.

İstanbul firmalarının da bizim farkımızı anlaması bizim için yeterli…

Ankara’yı siz de bizim kadar seviyorsanız, girişimcilik için en iyi yerdesiniz!

Bizi ziyaret edin…

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”