ALTIN ARAYANLAR, GİRİŞİMCİ ARAYANLAR
GİRİŞİMCİLİK

ALTIN ARAYANLAR, GİRİŞİMCİ ARAYANLAR

Son bir senedir okumak isteyeceğiniz son yazının yine girişimcilik hakkında bir yazı olduğunu tahmin ediyorum. O yüzden farklı bir noktadan konuya bakmak istedim.

Nehir yataklarında altın arayanlar size bir şey hatırlatıyor mu?

Eski western filmlerinde bildiğiniz gibi yeni keşfedilmiş altın yataklarına hücum ederler, nehire çanakları daldırıp altın bulmaya çalışan cesur, kurnaz, fırsatçı altın avcıları ve altın yataklarını parsellemiş arsa spekülatörleri…

Gün sonunda hayalkırıklıklarını içtikleri ile bastırabilecekleri barlar, onlara evsahipliği yapacak hanlar, kazık kürek satan dükkanlara ihtiyaç duyarlar. Her günün sonunda birbirlerine merakla soruyorlar : “Altınlar nerede?”

Altın bulma hayali etrafında yeşeren ve büyüyen bir pazar var. Çoğu zaman altın bulmak isteyenleri beslemek ekonomik olarak altın bulmaktan daha karlı olabiliyor. Yeter ki hayaller ve hikayeler bu arayışı beslemeye devam etsin…

Peki altınlar nerede?

Temel altyapısını tamamlamış ülkemizde devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle genç, eğitimli ve başarıya aç bir nüfusu tıpkı altın yatakları gibi yabancı ortaklara ve yatırımcılara açmak istiyor. Üst üste iki yıl boyunca üretimde ve tüketimde büyüme rekoru kırmış bu hırslı ülkeden dünya çapında girişimciler çıkması bekleniyor.

Peki bu ülkenin altınları nerede?

Gerçek şu ki altın yok! Nehir yataklarımız zengin, bu doğru… Dibinde altın yattığı için değil suyu sık aktığı için…

Şu an altın girişimci diye birşey henüz yok. Yine de bizce girişimcilik için harcanan her emek önemli ve değerli.

İnsan kaynaklarımızı doğru kullanabilmemiz için de ayrı bir önemli, üniversitede gerçekten neyi öğrenip öğrenemediğimizi görebilmemiz için önemli, eğitimli nüfüsumuz risk almaya başladığı zaman neler yapabildiğini görebilmek için önemli.

Viveka inkübasyon programını başlattığımızda altın bulunamayacağını düşünerek yola çıktık. Biz nehir kenarına değirmen kurmayı ve girişimci adayları ile beraber bu değirmeni döndürmeyi öğrenmek istedik. Bizim ekonomik aktivitemiz ile değirmen döndürmeyi, bu şekilde daha çok girişimci ile de daha da çok döndürmeyi hedefledik… Şimdilik hedefimizden uzak sayılmadığımızı ve hatta öğrenme süreçlerini beklediğimizden verimli geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Viveka`da altın aramıyoruz, altın da yapmıyoruz. Biz sadece değirmeni döndürmeye çalışıyoruz.

Fikir-Düşünce-Plan-Üretim-Prototip-Satış başa dön Fikir-Üretim-Prototip başa dön Fikir-Prototip… Değirmen her geçen gün bir önceki güne göre daha hızlı dönmeye başlıyor. Hepsinden daha da önemlisi değirmenin gücü artık altın değerinde!

Viveka inkübasyon programı için yola çıkmaya karar vereli 2 seneyi geçmiş. Bir çok girişimcilik aktivitesinin, destek programının veya kuruluşunun çok daha öncesinde yola çıkmışız. Geçen süre boyunca girişimciler ile karşılıklı çok şey öğrendik ve daha da öğrenmeye devam ediyoruz!

İşte bu bilgi altın değerinde…

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”