ALMAN FUTBOLUNDAN GİRİŞİMCİLİK ADINA ALDIĞIMIZ DERSLER
GİRİŞİMCİLİK

ALMAN FUTBOLUNDAN GİRİŞİMCİLİK ADINA ALDIĞIMIZ DERSLER

1-)Sürdürebilirlik

Joachim Löw Alman futbol tarihindeki 10. teknik direktördür. Türk futbol tarihinde şu ana kadar 58 teknik direktör görev almıştır. Joachim Löw 2006 yılından beri görev almaktadır. Kısacası 8 yıldır takımın başındadır…

Girişimci sonuç alabilmek için uzun süre işinin ve takımın başında kalmalıdır. Bizim iş kültürümüzde maalesef lider ve yöneticiler aldıkları kararlar etkisini gösteremeden çok hızlı bir şekilde değişmektedir.

2-)Geleceğe Yatırım

Alman takımın yaş ortalaması 26.31dir. Dünya Kupasının en genç altıncı takımıdır. EURO 2000`de Almanya ilk turda elenince 2006 yılına hazırlanmak üzere B takımı kurdu. Özetle 2006 yılında başarı yakalamak için 6 yıl önceden hazırlık yapmaya başladı.

Maalesef genç girişimcileri gelecekte sonuç alabilecek şekilde yetiştirmiyoruz. Günümüzde hazır başarılara peşinde yatırım yaparken geleceğe görerek yatırım yapamıyoruz. 

3-)Takım Oyunu

Alman Milli Takımı Yönetimi 7 kişilik bir kadrodan oluşuyor. Tek adam yönetiminden ziyade net görev dağılımı ve sorumlulukların paylaşımı var. Hiçbir başarı tek adam mucizesine kalmıyor.

Genç girişimciler ve bizlerin herşeyi başarabilen tek lidere değil birbirlerinin zayıflıklarını kapatabilen ekiplere ihtiyacımız var.

4-)Altyapı

Alman Futbol Federasyon maç analizleri yapabilmek için SAP Match Insights teknolojisi ile anlaştı. Büyük veri analizleri konusunda uzman olan SAP firması DFB maç için verileri toplamasına ve analiz ederek teknik yönetime bilgi sağlamasına aracı oluyor.

Alman Futbol Takımı Brezilya`da kendi altyapı ihtiyaçlarına uygun olarak Campo Bahia adlı tesisi inşa etti. Tesisten futbolcular rahatlıkla havaalanına ulaşabilmesi ve alıştıkları iklimde antreman yapabilmesi için kurulmuş

Genç girişimcilere yenilikçi ürünler geliştirip sonuç alması için yeterli altyapı sağlamıyoruz. Hala altyapı mantığımız işlik ve çalışma alanı vermekten öteye geçemedi.

Eğer iş kültürü ve futbolu birbirinden ayrı görmüyorsanız dünyada kazanan formülü son Alman milli takımında görebilirsiniz. Doğru altyapı ve kaynaklar ile genç ekiplerin geleceğine yatırım uzun vadede sonuç almanızı sağlıyor. En önemlisi tutarlı yönetim ve vizyon olduğu ortaya çıkıyor Kısa vadeli destekler ile kısa süreli sonuçlar bekleyip günü kurtararak sonuç bekleniyor. Bu şekilde yerel pazarda geçici sonuç alınır.

Genç yetenekleri bu şekilde zamanla kaybedeceğiz. Tıpkı Udemy kurucusuEren Bali`nin yaptığı gibi yurtdışına taşınacaklar.

Özetle bazı şeyleri doğru yapıyor olsaydık Mesut Özil Türkiye`de oynuyor olurdu… :)

Author Info

M. Emin Okutan

No one on earth enthuses and listens to your business ideas like he does. “Read and observe complex issues but understand simple and talk simple.”